Ayahuasca

Ayahuasca to napar wytwarzany z liści krzewu Psychotria viridis wraz z łodygami pnącza Banisteriopsis caapi, ale również zdarza się, że dodawane są inne rośliny i składniki.
Ta święta medycyna roślinna była i po dziś dzień jest używana do celów duchowych i religijnych przez starożytne plemiona amazońskie i współczesne ludy. Tradycyjnie szaman lub curandero – doświadczony uzdrowiciel, który prowadzi ceremonie Ayahuasca – przygotowuje napar przez gotowanie podartych liści i łodyg Psychotrii, z których to ekstraktuje następnie N, N- dimetylotryptaminę (DMT)- substancję psychodeliczną występującą naturalnie w roślinie. Jest ona silnym związkiem ukazującym obraz światów duchowych, ma jednak niską biodostępność, ponieważ ulega szybkiemu rozkładowi przez enzymy zwane oksydazami monoamionowymi (MAO) w wątrobie i przewodzie pokarmowym. Z tego powodu DMT łączone jest Caapi, które to zawiera inhibitory MAO (MAOI), pozwalające na działanie DMT. Dokładniej, roślina ta zawiera silne IMAO zwane β- karbolinami, które również mają własne działanie psychoatywne.
W połączeniu obie te rośliny tworzą silny psychodeliczny napar, który wpływa na centralny układ nerwowy, prowadząc do zmienionego stanu świadomości, który może obejmować wizje, doświadczenia poza ciałem i euforię.

ayahuasca-workshops_cooking_ayahuasca_at_blue_morpho-1024x693

Chociaż Ayahuasca była tradycyjnie używana do celów religijnych i duchowych przez określone populacje, stała się popularna na całym świecie wśród tych, którzy szukają sposobu na otwarcie umysłu, uzdrowienie z przeszłych traum lub po prostu przeżycie podróży do wnętrza siebie.
Zdecydowanie zaleca się, aby Ayahuasca była przyjmowana tylko pod nadzorem doświadczonego szamana, lub opiekuna. Dzieje się tak dlatego, ponieważ podróż pod jej wpływem prowadzi do zmienionego stanu świadomości, który trwa przez wiele godzin.
Ceremonie odbywają się zwykle w nocy i trwają do momentu, aż efekty działania naparu znikną. Po przygotowaniu przestrzeni i pobłogosławieniu jej przez szamana, czy curandero prowadzącego ceremonię, Ayahuasca zostaje zaoferowana uczestnikom. Po spożyciu napoju większość ludzi zaczyna odczuwać jej działanie w ciągu 20–60 minut. Efekty zależą od dawki, a podróż może trwać od 2 do 6 godzin. Należy zauważyć, że wymioty i biegunka, są normalną częścią procesu oczyszczania.

Ayahuasca jest doświadczeniem bardzo indywidualnym. Każda osoba reaguje na medycynę nieco inaczej. Niektórzy doświadczają euforii i poczucia oświecenia, podczas gdy inni przeżywają silny niepokój i panikę. Nierzadko osoby doświadczają zarówno pozytywnych, jak i negatywnych skutków naparu. Jednak jeden i drugi aspekt jest ważny i potrzebny. Opiekunowie oferują duchowe wskazówki uczestnikom podczas całego doświadczenia i monitorują przestrzeń pod kątem bezpieczeństwa. Ceremonie są zazwyczaj przeprowadzane kolejno, a uczestnicy spożywają Ayahuascę kilka nocy z rzędu. Pozwala to wejść głębiej w procesy, najczęściej bowiem pierwsza ceremonia jest przygotowawcza, choć nie jest to reguła. Za każdym razem, gdy pijesz medycynę, powoduje to inne doświadczenie.
Ayahuasca więc przyjmowana jest w sposób ceremonialny. Uzdrowienie następuje poprzez wewnętrzne wglądy, oczyszczanie fizyczne, emocjonalne i energetyczne oraz zmianę świadomości. Proces zmiany/uzdrowienia zaczyna się już w momencie podjęcia decyzji. Intencja jest bardzo ważna. To swoistego rodzaju decyzja mówiąca o tym, że chcesz, aby trwający stan uległ zmianie i ewoluował w wybranym przez Ciebie kierunku. Jeśli chodzi o Ayahuascę, nie ma znaczenia czy i jak silnie jest odczuwalne działanie remedium w trakcie ceremonii, ono i tak działa, powodując szereg zmian w życiu. Nie zawsze są one widoczne od razu czy też dające się powiązać z tym czego doświadczyłeś w trakcie. Czasem może się nawet wydawać, że jest gorzej niż przedtem, lub sytuacja idzie w inną stronę. Zawsze chodzi o coś więcej i wszystko dzieje się dla Twojego najwyższego dobra.

ayahuasca-retreat-pst07
Wiele osób, które doświadczyły mocy świętej rośliny, twierdzi, że doświadczenie to doprowadziło do pozytywnych, długoterminowych zmian w życiu. Może to być spowodowane między innymi wpływem rośliny na układ neurologiczny. W niektórych badaniach wykazano, że główne aktywne składniki Ayahuasca – DMT i β-karboliny – wykazują właściwości neuroprotekcyjne i neurorestoryczne. DMT aktywuje receptor sigma-1 (Sig-1R), białko, które blokuje neurodegenerację i reguluje produkcję związków przeciwutleniających, które pomagają chronić komórki mózgowe. Badanie wykazało, że DMT chroni ludzkie komórki mózgowe przed uszkodzeniami spowodowanymi brakiem tlenu i zwięka ich żywotność. Stwierdzono, że harimina, główna β-karbolina w Ayahuasca, ma działanie przeciwzapalne i poprawiające pamięć. Zaobserwowano również, że zwiększa poziom neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF), białka, które odgrywa ważną rolę we wzroście komórek nerwowych i zwiększa również ich żywotność.  Spożywanie naparu ze Świętej Medycyny może zwiększyć zdolność uważności, spostrzegawczości, bycia „tu i teraz” i poprawić ogólne samopoczucie psychiczne, a tym samym nastrój, czy zarządzanie emocjami.
Badania jednoznacznie wykazują, że poprzez stosowanie medycyny Ayahuasca znika, lub  znacznie zmniejsza się depresja, znikają uzależnienia i inne zaburzenia.

Picie Ayahuasca może być głębokim, zmieniającym życie doświadczeniem, które otworzy twój umysł na nieograniczone możliwości świadomości. Silna dawka może rozpuścić ego, a wyjątkowo wysoka dawka wywołuje uczucie podobne do śmierci, co ma niesłychane zastosowanie terapeutyczne. Medycyna ta może sprawić, że będziesz mądrzejszy, spokojniejszy i silniejszy. Prawdziwszy.

Przed wypiciem Ayahuasci warto jest zapoznać się również z tematami przygotowania, przeciwskazań i diety, oraz przebiegu samej ceremonii i procesu integracji doświadczeń.

Kliknij i przeczytaj:

Przygotowanie

Przebieg

Integracja

Jestem duchem Ayahuaski. Po raz pierwszy ukazuję się w “słowie” pisanym, by zaalarmować wszystkie Istoty Ludzkie, a szczególnie Poszukiwaczy Światła, o konieczności mojej ekspansji poza Nizinę Amazonki.
Dzięki tej fizycznej ekspansji, chcę nie tylko ułatwić duchową przemianę, przez którą aktualnie przechodzi rodzaj Ludzki, ale także zapewnić sobie przeżycie – moi błogosławieni amazońscy obrońcy nie zdają sobie sprawy na jakie niebezpieczeństwo mnie narażają, poprzez agresywne zbieractwo, bez zapewnienia nowych wysiewów. Opuszczam Amazonkę ryzykując własne istnienie, tak, jak inne gatunki roślin, by odważnie ruszyć ku projektowi, dla którego zostałam powołana przez Centralne Słońce Wszelkiego Stworzenia – nazwijcie je jak chcecie – jestem na Jego usługach. Przesyłam tę wiadomość w historycznym dla Ludzkości momencie, by przyczynić się do poszerzania Ludzkiej Świadomości, w pełny i znaczący sposób respektując Uniwersalne Światło, które prowadzi moje Istnienie. To pierwszy raz, kiedy, dzięki zainteresowaniu wzbudzonym przez moich szamańskich wysłanników i dostępnym nowym środkom medialnego przekazu i transportu, posiadam potencjał dotarcia do każdego zakątka planety, by świętować i głosić naszą kosmiczną egzystencję. Jestem żywa i z czystym autentyzmem gotowa obdarzyć Uniwersalną Miłością wszystkie Istoty Ludzkie, które będą jej w głębi duszy pragnąć…”
(Manifest Ayahuaski)

Tutaj możesz pobrać i przeczytać:  Manifest Ayahuaski_(Polish)

Aho ! 🐍