Rapé

Rapé jest świętą szamańską medycyną lub narzędziem, które jest używane przez plemiona z dorzecza Amazonki od tysięcy lat i jest istotną częścią ich plemiennej kultury i historii. . Tabaka ta jest wdmuchiwana do nozdrzy za pomocą specjalnej dmuchawki zwanej „Kuripe” (samodzielna administracja) lub „Tepi” (administrowana przez drugą osobę). Rapé jest bardzo drobnym i suchym pyłem w odcieniach od szarości do piasku. Stosowanymi odmianami tabaki nie są powszechnie znane N. tabacum, ale N. rustica, takie jak „Corda” lub „Moi”, a także „Mapacho”. Popioły, które są drugim ważnym składnikiem Rapé, pochodzą z kory różnych drzew leczniczych lub świętych. Produkcja i wybór popiołów oraz dokładny skład i proporcje składników często pozostają tajemnicą plemienia. Południowoamerykańscy szamani używają tytoniu jako świętej, zdrowej medycyny i istnieje bardzo ścisły związek między używaniem tytoniu a szamanizmem, który ma niewiele wspólnego z naszym zachodnim sposobem używania tytoniu. Rdzenne plemiona używają tytoniu podczas ceremonii, aby przewidzieć dobrą pogodę, zwiększyć połowy ryb lub zbierać obfitsze plony, a także do celów duchowych (np. wizje, trans itp.) Tytoń używany jest również w celach leczniczych, ale rzadko do palenia. Używanie świętego tytoniu przez rdzenne plemiona w Ameryce Południowej, takie jak Kaxinawá, Nu-nu, Yawanawá i Katukina, jest głęboko zakorzenione w ich kulturze. Używanie tabaki tytoniowej lub Rapé ma wiele różnych celów dla rdzennych plemion, w tym obrzędy dojrzewania kobiet, obrzędy inicjacyjne, festiwale picia cashiri, obrzędy społeczne i ceremonie uzdrawiania.
Rapé jest wdmuchiwane wysoko do nozdrzy za pomocą rurki wykonanej z bambusa lub kości. Najpierw wprowadzane jest do lewej dziurki w nosie, co symbolizuje śmierć, a następnie do prawej, co wskazuje odrodzenie. Podane w ten sposób natychmiast skupia umysł, zatrzymuje jego gadanie i otwiera całą wolną przestrzeń umysłu na intencje. Co więcej, pomaga to uwolnić się od chorób emocjonalnych, fizycznych i duchowych oraz łagodzi negatywność i zamieszanie, umożliwiając dokładne uziemienie umysłu. Podobnie, szamani używają Rapé, aby ponownie zjednoczyć się ze swoimi kanałami energii i wyższym ja, a także zintensyfikować swoje połączenie ze światem i wszechświatem. Ponadto święty tytoń toruje drogę do detoksykacji organizmu i usuwa nadmiar śluzu, toksyn i bakterii. Co więcej, stymuluje umysł dzięki zawartości nikotyny, która z kolei uwalnia a.o. epinefrynę, acetylocholinę i dopaminę, wspierając zwiększoną koncentrację, obecność i intuicję. Uważa się także, że Rapé może odwapnić szyszynkę.
Jeśli ciało jest zbyt zatłoczone toksynami, zdarza się, że występują wymioty, które są potrzebne do dokładnego oczyszczenia. Ponadto Rapé może zawierać właściwości lecznicze innych roślin, takich jak Ayahuasca.

001-2

„Rytuały dmuchania” mają ogromne znaczenie w tradycji szamańskiej, która postrzega uzdrawiającą energię oddechu (znaną również jako „Soplada” – co oznacza dmuchanie uzdrawiającej energii) jako główne narzędzie do uzdrawiania.
Warto się skoncentrować i wyciszyć przed użyciem Rapé, oraz upewnić, że jesteś w spokojnym otoczeniu. Świętego tytoniu można użyć jako narzędzia do transformacji intencji, a także do przecinania wszelkich mentalnych lub emocjonalnych pól, w których się znajdujesz. Początkowe doświadczenie i silne odczucie trwają kilka minut, podczas gdy nowo uzyskany stan trwa dość długo.

Każda roślina lecznicza jest uważana przez miejscowe plemiona za sakrament i za modlitwę. Intencja może koncentrować się na wglądzie, uzdrowieniu fizycznym, uzdrawianiu energetycznym lub wszystkim, co wymaga uzdrowienia lub jasności w życiu.
Podczas ceremonii najlepiej pozostać z zamkniętymi oczami, jednocześnie wdychając i wydychając powietrze powoli przez usta, co umożliwi uziemienie i utrzymanie skupienia. Warto postarać się nie wyrażać swojego doświadczenia słowami podczas uziemiania, raczej koncentrując się na energii uwalnianej przez Medycynę. Tak naprawdę można skierować to doświadczenie do serca, zauważając moc jaką daje, oraz zaobserwować jak przywraca równowagę.
Podczas doświadczenia z medycyną Rapé śluz będzie się wydostawać najpierw przez nos, a następnie przez gardło. Ważne jest, by umożliwić wypływ na zewnątrz, ponieważ płyny te noszą ze sobą fizyczne i eteryczne odpady. Nie należy ich powstrzymywać, ani połykać. Po wszystkim warto jest oczyścić nos, możliwe jest też pojawienie się kaszlu. 

800px-01736_-_Nicotiana_rustica_Bauerntabak

Rapé jest świętym lekarstwem i należy je stosować z szacunkiem i dobrymi intencjami. Zdecydowanie nie należy go łączyć z alkoholem, nadużywać, lub korzystać z niego podczas ciąży.

Tajemnica skrywa się w roślinach. By ją poznać, musisz je wystarczająco kochać
(George Carver)

Aho ! 🐍