SANANGA

Sananga to tropikalna roślina rosnąca wzdłuż rzek Amazonki w Ameryce Południowej. To potężna święta medycyna szamańska, która jest wykorzystywana do różnych celów leczniczych, od uzdrawiania dolegliwości fizycznych do duchowych.
Służy do oczyszczenia umysłu i przestrzeni energetycznych, oraz uzyskania zupełnie nowej percepcji.
Sananga przeważnie występuje w formie kropelek do oczu, jednak istnieje wiele sposobów korzystania z tej świętej rośliny: gdy stosuje się ją w celu przeciwdziałania malarii, wykonuje się to przez infuzję donosową, gdy jest stosowana do ran, zostaje pocięta i nakładana zewnętrznie, w przypadku problemów trawiennych lub nudności pije się nalewkę, gdy mamy do czynienia z  kaszlem i gorączką używa się jej doustnie przez wywar. Kwiaty i liście są używane do przygotowania afrodyzjaku o silnym działaniu, a ponadto zwiększają zdolność świadomego śnienia i uspokaja.
Czysty duch Sanangi wspiera głębokie oczyszczenie zablokowanych energii na poziomie emocjonalnym, fizycznym i duchowym. Może także zrównoważyć i zwiększyć energię, czy znaleźć korzenie choroby i blokady. Prowadzi do całkowitej równowagi, koncentracji i spokoju ducha.
Kropelki z Sanangi w znacznym stopniu poszerzają wizję i świadomość duchową oraz zwiększają umiejętność czytania intencji innych ludzi. Ponadto Sananga zwiększa wizję.

sananga

Sananga jest rodzimą rośliną amazońską, ale rośnie też na innych obszarach tropikalnych, w tym w Afryce i Azji. Istnieje około 499 botanicznie identyfikowalnych gatunków z rodziny Cyperaceae i około 30 różnych rodzajów Sanangi, należących tylko do trzech gatunków: Eleutherine Bulbosa, Cyperus Articulatus i Cyperus Prolixus Kunth. Tak więc istnieje wiele jej rodzajów, które są używane przez szamanów, a każdy z nich ma swoje specyficzne zastosowanie i ducha. Sananga jest stosowana sama, ale jest również znana jako dodatek do medycyny Ayahuasca. Została ona również wprowadzona do zachodnich praktyk medycznych: już na początku XX wieku Amerykanie używali płynów ekstraktowanych z Sanangi, sprzedawanych jako lek o nazwie „Adrue” ”, jako ziołowy lek na bóle żołądka i jelit. Ten sam lek był stosowany w wyższych dawkach jako środek uspokajający dla nerwowych pacjentów.

Sanangę suszy się i przerabia na proszek, a następnie przygotowuje jako herbatę, kąpiel lub krople do oczu. Jednak każde plemię ma swój własny sposób korzystania z tej magicznej rośliny, na przykład plemię Shipibo miażdży świeże kłącza i wyciąga sok, aby zrobić krople do oczu.

Sananga odtruwa organizm. Zwiększa percepcję wizualną i poprawia kolory. Usuwa długotrwały gniew wewnętrzny. Pomaga w zaburzeniach psychicznych, takich jak uzależnienie, depresja i lęk, przywraca pole energetyczne. Leczy choroby duchowe spowodowane przez negatywne energie w ciele. Oprócz tego krople są również stosowane do leczenia i poprawy szerokiej gamy problemów z oczami, takich jak krótkowzroczność, percepcja głębi i kolorów, definicja obrazu i dokładność jego wykrywania. Ponadto ten magiczny lek jest wskazany w przypadkach poważnych chorób oczu, takich jak jaskra, zaćma i ślepota. Chociaż Sananga słynie ze swojego wpływu na widzenie i wizualizację, ten lek jest uważany za miejscowy lek uniwersalny. Stosuje się go w chorobach febrifugalnych, wymiotnych, moczopędnych, przeciwbólowych i wielu innych. Ponadto Sananga jest często stosowana w leczeniu chorób skóry (zapalenie skóry), tłumieniu apetytu, łagodzeniu problemów dentystycznych i przeciwdziałaniu ranom spowodowanym przez ukąszenie węża i zatrucie, leczeniu obrażeń oczu i reumatyzmu. Innym ważnym aspektem leczniczym tej rodziny botanicznej jest szeroko badana aktywność przeciwdrobnoustrojowa, która wykazała silne działanie przeciwutleniające, przeciwnowotworowe,  przeciwzapalne przeciwgorączkowe.

Tradycyjnie plemiona takie jak Matsés używają Sanangi jako narzędzia łowieckiego, aby uzyskać wyraźną percepcję i koncentrację oraz umożliwić wykrycie subtelnych ruchów w ciemnej dżungli. Sananga jest często łączona z innymi narzędziami łowieckimi, takimi jak Kambo. Dla większości rdzennych plemion polowanie oznacza przetrwanie, a zatem wyjątkowo ważną i kluczową umiejętność. Plemiona uważają, że bycie dobrym łowcą i dobrym poszukiwaczem można osiągnąć jedynie poprzez użycie świętych roślin, które poprawiają percepcję i ostrość, intencję, węch, wytrzymałość i szczęście. Dlatego narzędzia łowieckie, takie jak Sananga i Kambo, stanowią około jednej czwartej wszystkich roślin leczniczych stosowanych w rdzennych plemionach.
Kanawasta. W kulturze Shipibo słowo to oznacza „lepiej skupić się na sztuce”. Krople Sananga służą do poprawy umiejętności skupienia się na rzemiośle, takim jak szycie, malowanie, haftowanie i produkcja ręcznie wykonanej ceramiki – która jest wykonywana przez kobiety z plemienia. Shipibo słynie z haftu i malowania tkanin. Od najmłodszych lat kobiety są inicjowane przez swoje matki i babcie w tej praktyce. 

„Kiedy byłem małą dziewczynką, moja matka włożyła mi do oczu krople Sananga, aby mieć wizję wzorów moich obrazów”.
(Shipibo)

Wekunwarti. Słowo to można przetłumaczyć jako „dla lepszego widzenia”. Krople Sananga są używane przed ceremoniami Ayahuasca i podczas nich, i mówi się im, aby otworzyły uczestnika na świat wizji i poprawiły jego zdolność do widzenia rzeczy podczas wielowymiarowej podróży do innych światów. Po zastosowaniu kropli do oczu wizje stają się wyraźniejsze i bardziej szczegółowe. Członkowie Shipibo mówią również, że krople do oczu mają „patrzeć daleko” – pozwalając na lepszą zdolność przewidywania nadchodzących wydarzeń i zamiarów.

Sananga zawiera kilka różnych biologicznie aktywnych alkaloidów, w tym flawonoidy, polifenole, saponiny, garbniki i terpeny. Jednak pełne spektrum działań i bioaktywnych składników zawartych w tej świętej roślinie wciąż nie jest w pełni poznane. Ponadto, ponieważ roślina nie rozmnaża się przez nasiona, istnieje wiele różnych podgatunków Sanangi. Rozważane jest obecnie, czy medycyna ta zawiera silny składnik aktywny ibogainę, oraz inne alkaloidy, które mają silne działanie psychoaktywne. 

cosmic-eye

Przed aplikacją należy zwrócić uwagę na moc swoich myśli, wyrazić intencję. Wystarczy jedna kropla na oko. Zaleca się znalezienie cichego i spokojnego miejsca, na łonie natury lub w domu, w cichym otoczeniu i przy medytacyjnej muzyce.
Ostre efekty działania rośliny znikną po 10-15 minutach, chociaż subtelne efekty mogą trwać kilka dni. Należy położyć się, aby umożliwić dobrą aplikację i mić oczy zamknięte podczas przebiegu sesji. Następnie mrugać powiekami przez chwilę, aby rozprowadzić płyn po całym oku. Krótko po nałożeniu na oczy większość ludzi zgłasza silne uczucie pieczenia i uwalnianie energii i emocji z ciała. Jednak efekty te można złagodzić, koncentrując się na oddychaniu i wizualizując, w jaki sposób ból usuwa zablokowane energie i powoduje głębokie uzdrowienie. Ponadto mogą wystąpić wymioty i wypróżnienia, które są dodatkowymi wskazaniami do eliminacji zablokowanych energii i chorób. Staraj się całkowicie poddać i rozluźnić jak najbardziej.
Najlepszym sposobem jest całkowite porzucenie siebie. Pozwól sobie całkowicie odejść i przyjmij to uczucie. W tym momencie uzdrowienie może naprawdę zacząć się dziać i czynić cuda.

Aho ! 🐍

%d blogerów lubi to: